כל מה שחם בענף ! אמין, מקצועי ומקיף יותר.
כל יום שני, מדי שבוע
ניוזלטרים נוספים מהענף :
ניסויים בקד"מ בבני אדם
המדור סוקר מגמות, פרוייקטים ורעיונות מקוריים בתחומי הקד"מ, האירועים והשיווק בחו"ל.
חפש בכתבות:

דניאל ג'ונסטון מגיע לישראל

מאת: חדשות 'מפיק' /
05.03.2013
/ 9:08

דניאל ג'ונסטון, אחת הדמויות האניגמטיות והמסקרנות של שנות התשעים, מגיע להופעה אחת בישראל.

ג'ונסטון התחיל להקליט שירים בסוף שנות ה-70 על טייפ ביתי ישן כשהוא מלווה עצמו בפסנתר, גיטרה או מפוחית. הוא רקח תרכובות מוזיקליות של פולק פסיכדלי, גאראז' וקאנטרי ויצר שירים עם מנגינות הרמוניות, פשוטות וכובשות, משולבות בטקסטים חריפים ששר בקולו הילדותי והסדוק. באותה עת עבד כמנקה שולחנות במקדונלד'ס כאשר במקביל לעבודתו נהג לחלק ללקוחות ולעוברים והשבים קלטות עם המוזיקה שלו. כשלא הצליח לשכפל קלטות, הקליט את כל השירים מההתחלה, כך שרבות מהקלטות שחילק הן בעצם תיעוד אחד, יחיד ומיוחד.


האלבום המלא

כיום, בגיל 52, ג'ונסטון חולה מאניה דיפרסיה, נכנס ויוצא מאשפוזים ואינו מסוגל לתפקד באופן עצמאי. הוא גר עם הוריו בטקסס ומנוהל ע"י אחיו. לצד מחלות הנפש, הפנאטיות הדתית שלו וההתנהגות האקסצנטרית, ג'ונסטון סובל מבעיה התפתחותית הגורמת לו להבין את העולם כמו ילד ולהתנהל במציאות שיש בה רק שחור ולבן, טוב או רע.

ב 2005 תועד ג'ונסטון בסרט הדוקומנטרי 'השטן ודניאל ג'ונסטון', שביים ג'ף פויירצייג וזכה בפרס הבמאי התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל סאנדנס. הסרט עקב אחרי ג'ונסטון מצעירותו: כשאיבד את שפיותו בעקבות שימוש יתר בסמי הזיה, האובססיביות שלו לשטן, לדמותו של קספר הרוח הידידותית ולאהבת נעוריו, לורי. הסרט נכנס במהרה לרשימת המבוקשים בספריות הוידאו ושודר אין ספור פעמים בטלוויזיה, כולל בישראל, דבר שעזר להחזיר את האמן לתודעה ולהפוך אותו למעין קאלט.ג'ונסטון זכה למעמד כזה בתרבות השוליים ומחוצה לה, בין היתר בזכות מעריציו המפורסמים שסוגדים לו ומרבים לחדש משיריו כגון: פרל ג'ם, יו לה טנגו, סוניק יות', דייויד בואי, טום וויטס, בק (שחידש 3 שירים מאלבומו 1990), ווילקו וקורט קוביין, שבתחילת שנות ה-90 לא הוריד את החולצה המזוהה עם ג'ונסטון שעליה כתוב "?Hi, how are you".

בנוסף להיותו מוזיקאי, דניאל ג'ונסטון הוא גם צייר ואמן פלסטי מוערך. עבודותיו הוצגו בגלריות ומוזיאונים מסביב לעולם לרבות בביאנלה של מוזיאון הוויטני בניו יורק.


זה יהיה ביקורו הראשון של ג'ונסטון בישראל שיגיע מלווה בהוריו ואחיו לביקור של מספר ימים. על הבאתו חתומה חברת 'נרנג'ה' שאחראית על שורה של הפקות בינלאומיות, ביניהן קלקסיקו, בריאן ג'ונסטון מסקר, ג'ואנה ניוסום, אוף מונטריאול ועוד.

ההופעה תתקיים במועדון הבארבי התל אביבי ב- 28/5.
 
(תמונת מסגרת: Peter Juhl)
תגובות
אין תגובות למאמר