מה זה RSS?

(ראשי תיבות של Really Simple Syndication, החל מגרסה 2; מכונה בעברית גם 'רסס') הוא אוסף תקני XML שמאפשר לאֲתָר לְסַפֵּק תוכן מעודכן ללקוחות, ובפרט לאתרים אחרים, לשם הצגתו בהם. כל קובץ RSS הוא ערוץ תוכן שמורכב מפריטים הכוללים תקציר וקישור לתוכן המלא. הרעיון הוא לאפשר ללקוח לרכז ולשלוט בכמות גדולה של תכנים שמגיעים ממספר אתרים.
מידע RSS מחולק לשני סוגים עיקריים של יחידות: ערוץ (channel) ופריט (item). הגדרות הערוץ מתארות בדרך כלל את מקור המידע. על פי רוב, האתר המקורי ממנו מגיע המידע. לכל ידיעה חדשותית, אירוע או פרט מידע אחר מוקדש פריט. תקני ה־RSS מתוכננים כך שכל פריט כולל מידע על תאריך היצור ותאריך התפוגה שלו.
ניתן לעשות מגוון שימושים ב־RSS: לשלוח אותו בדואר אלקטרוני, לשלבו באתרים אחרים, לשלוח הודעות SMS המבוססות עליו ועוד. קיימות חבילות ייעודיות בשפות רבות כדוגמת perl אשר תפקידן לקרוא ולכתוב RSS בתקנים שונים, כדי להקל על כתיבת קוראי RSS וכותבי RSS.
יש גם כלים מוכנים המייבאים ומייצאים RSS. כדי להשתמש בהם, יש להוסיף את הקישור של קובץ ה־RSS שמספק האתר לרשימת ההזנות (feeds), וכך ניתן לקרוא את התוכן החדש. ישנן גם תוכנות־עזר מקוונות דוגמת BlogLines [1] , שמסייעות בקריאת תכני RSS. כמו כן, דפדפן פיירפוקס בכל גרסאותיו תומך בקריאת תכני RSS באמצעות מערכת של סימניות חיות ('עדכניות') (באינטרנט אקספלורר התמיכה מתחילה רק מגרסה 7).
מעבר לפתרון התוכנה, קיימים 'אתרי איסוף תוכן רבים' - כגון NetVibes, ProtoPage, PageFlakes ,Fold ועוד (ראה קישורים למטה), המאפשרים לאסוף תוכן מותאם אישית לאתר בית אחד, שדרכו יכול המשתמש להיכנס באמצעות שם וסיסמה. לדוגמה: אתר המאחד בתוכו חדשות מאתר Ynet, חדשות כלכלה מ-TheMarker, חדשות מערוץ 7 וחדשות תרבות מ'הארץ'.

מתוך אתר ויקיפדיה
אם ברצונך לקבל עידכוני RSS מאתר מפיק בחר את הערוץ הרצוי